Dış Gebelik Tedavisi Ankara

Dış Gebelik Tedavisi Ankara

Sağlıklı bir gebelikte bebek uterusa yani rahme yerleşerek büyür. Bebeğin gelişimini tamamlayabilmesinin tek yolu budur. Fakat bazı istenmeyen durumlarda, döllenen yumurta, rahmin dışına yerleşerek büyümeye çalışır. Bu duruma dış gebelik denmektedir. Dış gebelik, her elli kadından birinde karşılaştığımız bir durumdur. Nadir rastlanan bir rahatsızlık olsa da takibinin mutlaka yapılması gerekir. Aktif cinsel hayatı olan her kadın bu ihtimali aklının bir kenarında bulundurmalı ve şüpheli durumlarda gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Eğer dış gebelik riskiniz varsa hiç zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız. Bu yazı, dış gebeliğin sık görülen belirtileri ve sonuçları hakkında genel bilgileri size verecektir. Kesin tanı ve tedavi içinse Op. Dr. Kübra Altıntaş’ın deneyimine güvenebilirsiniz. Dış gebelik tedavisi, Ankara’daki kliniğimizde her yaştan kadına uyguladığımız tedavilerden biridir.

Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) Nedir?

Dış gebelik, döllenen embriyonun rahim dışında, kadın üreme sistemindeki herhangi bir yere ya da karın bölgesine tutunmasıdır. Sağlıklı bir gebelik türü değildir ve anında sonlandırılması gerekir. Embriyo, rahim dışında vücudun başka hiçbir bölgesinde gelişemez. Eğer zamanında müdahale edilmezse, dış gebelik fallop tüplerine zarar verebilir. İç kanamalara, hatta annenin ölümüne bile neden olabilir. Tıpta normal karşılanmayan ve kadın sağlığına zarar veren dış gebelik erken tespit edildiğinde cerrahi müdahale olmadan da sonlandırılabilir.

Dış Gebelik Testte Çıkar Mı?

“Dış gebelik testte çıkar mı?” sorusu kadınların sıkça sorduğu sorulardan biridir. Dış gebeliğin olup olmadığına sadece gebelik testleriyle karar vermek mümkün değildir. Çünkü gebeliğe işaret eden Beta – HCG hormonu, dış gebelik esnasında da yükselir ve gebelik testleri pozitif sonuç verir. Bu nedenle gebelik testinden pozitif sonuç aldığınız anda yapmanız gereken ilk şey bir kadın doğum uzmanına görünmektir. Eğer dış gebelik şüpheniz varsa Op. Dr. Kübra Zengin Altıntaş’a danışabilirsiniz. Şüpheli dış gebelik, Ankara’daki kliniğimizde ultrasonografik araçlarla incelenerek kesinleştirilir. Sonrasında ise zaman kaybetmeden tedaviye başlanır. Dış gebeliğin tespitinde uzman bir jinekologun tanı ve değerlendirmesi hayati önem taşır.

Dış Gebelikte Adet Olunur Mu?

Adetin kesilmesi dış gebelikte de görülür. Dış gebelik, sağlıklı ve normal bir gebelikten farklıdır. Bu nedenle bu süreçte sağlıklı gebelikten farklı bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar:

  • Leke şeklinde vajinal kanamalar
  • Keskin ağrı (özellikle karnın ya da yumurtalıkların tek bir tarafında)
  • Kilo kaybı, iştahsızlık
  • Baş dönmesi

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebelik, her yaştan kadında görülebilir. Fakat yaş ilerledikçe dış gebelik riski artar. Özellikle 35 yaş üzeri kadınlarda dış gebelik daha fazla görülür. Daha önce geçirilmiş pelvik ve rahim ameliyatları da dış gebelik riskini artırır.

Endometriozis, dış gebelik riskini en çok yükselten rahatsızlıklardan biridir. Bunun dışında:

  • Birden fazla kürtaj geçirmiş olmak
  • Etkin doğum kontrolü uygulamamak
  • Rahim içi araç (Spiral/RİA) ile korunmak
  • Sigara kullanımı
  • Vajinal enfeksiyonlardan kalan tahriş olmuş dokular
  • Hastada daha önce geçirilmiş dış gebelik öyküsünün olması dış gebelik riskini artırır.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Adetin kesilmesi ve gebelik testinin pozitif çıkması (kanda ya da gebelik testinde) sağlıklı bir gebeliğin de dış gebeliğin de ortak olan, ilk belirtileridir. Dış gebelik kanama ve ağrı gibi olağan dışı semptomlarla kendini belli edebilir. Fakat dış gebeliğin asıl tanısı ultrasınografik inceleme ile yapılır. Dış gebelik geç fark edildiğinde kadının sağlığını tehlikeye atan bir soruna dönüşebilir. Bu nedenle kişi, gebe kaldığı anda uzman bir jinekologla görüşmeli ve düzenli muayeneyi asla aksatmamalıdır. Ankara’da gebelik süreci ve kadın doğum konusundaki uzmanlığıyla Op. Dr. Kübra Zengin Altıntaş, güvenebileceğiniz isimlerden biridir. Ankara’daki kliniğimizde hastamız, gebeliğinin her sürecinde gerekli tetkik ve tedavileri yaptırarak bebeğini kucağına almaktadır.

Dış Gebelik Tedavisi Ankara

Dış gebelik yaşandığında çocuğun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi mümkün olmaz. Dış gebelik, kadına zarar vermeden önce mutlaka sonlandırılmalıdır. Bu işlem için baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir. Dış gebeliğin ilerlediği ve fark edilmediği durumlarda, cerrahi işleme ihtiyaç duyulur. Dış gebelik zamanında tedavi edilmezse, tüplerde patlamaya veya yırtılmaya neden olabilir. Bu durum, kadının hayatını tehlikeye atabilir. Bu nedenle gebeliğin ilk aylarından itibaren düzenli jinekolojik muayene oldukça önemlidir.