Hamilelikte Spor ve Yaşam

Hamilelikte Spor ve Yaşam

Her ne kadar bazı anne adayları bebeğe zarar verme korkusu ile spor yapmaktan kaçınsalar da gebelikte spor yapmak doğumu kolaylaştırmanın yanında hormon seviyelerinin yükseltilmesine de yardımcı olur. Spor yapmanın risk oluşturabileceği bazı durumlar dışında anne adaylarının dikkatli bir şekilde spor yapmalarında herhangi bir sakınca yoktur.

Kontrollü yapılan spor anneye hem doğum öncesinde hem de doğum sonrasında pek çok yarar sağlamaktadır. Hamilelik döneminde yapılan kolay egzersizler anne adaylarını ruhsal ve bedensel yönden rahatlatarak negatif enerjiyi üzerlerinden atmalarına yardımcı olmaktadır.

Gebelik döneminde yapılan egzersizler vücuttaki mutluluk hormonu üretimini arttırmaktadır. Ayrıca bu dönemi spor yaparak geçiren kadınların daha rahat bir doğum süreci geçirdiği bilinmektedir. Bunların yanında, hamilelik döneminde spor yapan kadınlarda gebelik diyabeti görülme olasılığı daha azdır.

Hangi Ayda Hangi Spor

Gebeliğin ilk 3 ayında. Ayrıca yine bu dönemde herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece hafif tempolu yürüyüşler de doktorlar tarafından önerilmektedir.

Hamileliğin 3-6 aylık döneminde yürüyüşlerin yanında hafif tempolu grup egzersizleri de anne adaylarının rahatlaması için tavsiye edilir. Yoga ve pilates gibi sporlar yapmak anne adaylarının nefes alış-verişini doğru bir şekilde yönetmelerine yardımcı olur Ancak özellikle bu aylarda bebeğe baskı uygulayabileceği için sırt üstü egzersizlerden kaçınmak gerekmektedir.

Gebeliğin 6-9 aylık dönemiyle son dönem başlamış olacağı için artık fazla efor gerektiren egzersizlerden uzak durmak ve oturur pozisyonda yapılabilen daha kolay egzersizleri tercih etmek gerekmektedir.  Özellikle hamile pilatesi doğumun rahat geçmesi için anne adaylarına tavsiye edilmektedir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelik döneminde spor yaparken belli başlı şeylere dikkat etmek gerekmektedir. Spor sırasında anne adayının fazla nefes nefese kalmaması bunlardan biridir çünkü fazla efor gerektiren sporlar vücudu zorlayacağı için faydadan çok zarara neden olurlar. Ayrıca yapılabilecek herhangi ani bir hareket eklemlerin zedelenmesine neden olabileceğinden egzersiz esnasında ani hareketlerden kaçınmak gerekmektedir.

Gebeliğin ilerleyen süreçlerinde denge kurmak zorlaşacağı için bu dönemlerde kolay denge kurulabilecek egzersizler tercih edilmelidir. Bunun yanında spora başlamadan önce kasları ısıtmak gebeler için çok önemlidir. Egzersizleri bitirirken yine aynı şekilde kasları gevşetmek ve soğutmak gerekmektedir. Düzensiz yapılan spor gebelerin vücudunda kas ve eklem ağrılarına yol açabilmektedir. Bu yüzden gebelerin düzenli spor yapmaları tavsiye edilmektedir.

Anne Adayları Bunlara Dikkat!

Gebelik döneminde spor yapmanın riskli olabildiği bazı durumlar vardır. Örneğin anne adayının hikayesinde daha önce yaşadığı düşükler varsa mutlaka uzman bir hekime danışarak spor yapmalıdır. Ayrıca anne adayında kansızlık, damar tıkanıklığı, solunum rahatsızlığı, yüksek veya düşük tansiyon problemleri varsa yine bir doktor kontrolünde spora başlanmalıdır.