Himenoplasti

Hymenoplasti (Himenoplasti) Ankara

Tıp dilinde “hymenoplasti” olarak adlandırılan kızlık zarı dikimi, yırtılan kızlık zarının yeniden bütünlüğünü kazanması, onarılması için yapılan genital estetik uygulamadır. Kızlık zarı, vajinanın iç kısmında bulunan, ince ve zara benzeyen bir yapıdır. Toplumda bekâret ile ilişkilendirildiği için kızlık zarının dikilmesi tercih edilebilir. Bu noktada geçici ya da kalıcı yöntemlerle kızlık zarının dikilmesi, onarılması mümkündür. Geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ankara himenoplasti (hymenoplasti) ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için ise Op. Dr. Kübra Zengin Altıntaş’ın kliniğiyle iletişime geçebilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir? Nerede Bulunur?

Yaygın olarak kızlık zarı olarak bilinen “hymen” vajina girişine yakın bir bölgede bulunur. Oldukça esnek, ince ve zara benzeyen bir yapıya sahiptir. Kızlık zarı, genellikle ilk cinsel birliktelik sırasında yırtılarak, hafif bir kanamaya neden olur. Bu nedenle toplum tarafından bekâret ile ilişkilendirilmiştir.

Kızlık Zarının Yırtıldığı Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı yırtıldığında vajinadan bir miktar kan gelebilir. Çoğu kadında ilk cinsel birliktelikten sonra kanama görülür. Bu kanamanın miktarı ise kişiden kişiye değişebilir. Bazı kadınlarda sadece lekelenme ya da akıntıya benzer, hafif bir kan gelebilir. Bazı kadınlarda ise birkaç gün devam eden kanama görülebilir. Kızlık zarının yapısına bağlı olarak hiç kanama olmaması da normal kabul edilir. Kızlık zarı, yapısal olarak farklı çeşitlerde olabilir. Bu nedenle bazı kadınlar ilk kez cinsel deneyim yaşamış olsalar da – zar yırtılmasına rağmen- kanama yaşamayabilirler. Kızlık zarının yırtıldığını anlamanın en kesin yolu ise uzman bir jinekolog tarafından yapılan “kızlık zarı muayenesi”dir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi, yaklaşık 10 – 15 dakika içerisinde yapılan, kolay bir muayenedir. İşlem için hastalarımız jinekolojik muayene masasına alınır. Vajinal dudaklar aralanarak, kızlık zarının durumu kontrol edilir. Bu işlem sırasında, eğer kızlık zarı yırtılmamışsa, kızlık zarına zarar verilmesi söz konusu değildir. Ancak bu muayene sadece kadın doğum uzmanları tarafından yapılabilir. Kişi ayna karşısında, kendisi kontrol ederek kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlayamaz.

Ankara Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikiminde kişinin tercihlerine göre iki farklı yöntem tercih edilebilir:

  • Geçici kızlık zarı dikimi: Genellikle kızlık zarı dikildikten kısa süre sonra yeniden cinsel birliktelik yaşayacak ya da evlenecek kişiler tarafından tercih edilmektedir. Geçici kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonraki 7 gün içerisinde cinsel birliktelik yaşanması gerekir. Bu süreçte cinsellik yaşanmazsa işlemin etkisi ortadan kaybolur ve bir sonraki cinsel birleşmede kanama olmaz.
  • Kalıcı kızlık zarı dikimi: Dikim işleminin kalıcı etki göstermesini isteyen, bir sonraki cinsel birleşme zamanı net olmayan kadınlar için ideal bir işlemdir. Kalıcı kızlık zarı

dikimi yapıldıktan sonra, işlemin üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin, ilk cinsel birleşmede kanama olacaktır. Kalıcı kızlık zarı dikimi yapılırken “flep” ya da “mikrocerrahi” dediğimiz farklı yöntemler kullanılabilir. Mikrocerrahi ile yapılan dikimlerde kızlık zarının kalıntıları birleştirilir ve tamamen yeni bir zar yapısı elde edilir. Bu nedenle orijinal zara en çok benzeyen sonuçlar elde edilmektedir. Ancak uzmanlık ve deneyim isteyen bir dikim yöntemidir. Ankara kızlık zarı dikimi için kliniğimizi arayabilir ve daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ankara Kızlık Zarı Dikiminden Sonra Kanama Olur Mu?

Hem geçici hem de kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra kanama olur. Bu nedenle partnerinizin zarın dikildiğini anlaması mümkün değildir. Sadece kişi bu bilgiyi paylaşırsa, kızlık zarı dikiminden üçüncü bir kişinin haberi olabilir.

Kızlık Zarı Dikilirken Acı Hissedilir Mi? Anestezi Yapılır Mı?

Kızlık zarı dikimi sedasyon dediğimiz, derin uykuya benzer bir anestezi yöntemi ile ya da lokal anestezi de denilen bölgesel uyuşturmayla yapılır. Bu nedenle hastalarımız işlem sırasında hiçbir ağrı ya da acı hissetmezler. Genel anestezi kadar kuvvetli bir anestezi yöntemi olmadığı için de kişi aynı gün içerisinde ev ve sosyal yaşamına devam edebilir.

Ankara Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı dikimi klinik ortamında da yapılabilen, oldukça kısa sürede tamamlanan bir işlemdir. Yaklaşık 20 – 30 dakika içerisinde işlem tamamlanır. Tercih edilen cerrahi yöntemine göre ise bu süre uzayıp kısalabilir.

Ankara Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Hymenoplasti Ankara uygulamaları sayesinde hasar gören kızlık zarının yenilenmesi ve kişinin toplumsal kaygılardan uzaklaşması mümkündür. Doğru yöntemlerle, steril ortamda yapıldığında oldukça güvenilir, yan etki riski düşük bir işlemdir. Ancak doktorunuzun bu alandaki deneyim ve bilgisi oldukça önemlidir. Ankara kızlık zarı dikimi fiyatları ve kızlık zarı hakkında tüm sorularınız için kliniğimizi arayabilir, dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.