Kadın Doğum Uzmanı Ankara

Kadın Doğum Uzmanı Ankara

Kadın Hastalıkları ve Doğum Nedir?

Bir kadının ergenliğinden menopoz dönemine kadarki süreçte normal gebelik takibi, kadın hastalıkları, riskli gebelik takibi ve doğum gibi durumlarda yanında bulunan jinekolog hekime verilen isim kadın doğum doktoru Ankara, kadın doğum doktorudur. Halk arasında kadın doğum uzmanı, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve jinekolog olarak da isimlendirilebilmektedir.

Kadın Doğum Hastalıkları Nelerdir?

Normal ve riskli gebelik takibi, rahimde myom, doğum, adet düzensizliği, yumurtalık kisti, kısırlık (infertilite), menopoz ve hormonal bozukluklar gibi tüm kadın hastalıkları ve doğum problemleri ile kadın doğum uzmanı ilgilenir. Bunların yanında, idrar kaçırma, rahimde sarkma ve aile planlaması gibi konular da kadın hastalıkları kapsamındadır. Ankara’nın en iyi kadın doğum doktoru, Ankara’daki en iyi kadın doğum doktorları, Ankara kadın doğum uzmanı tavsiye, Ankara jinekolog tavsiye gibi sorular hastaların merak ettiği konulardandır. Kadın doğum uzmanının hastasına olan rahatlatıcı ve güven aşılayan yaklaşımı ile sürekli yanında olduğunu hissettirmesi çok önemlidir çünkü özellikle gebelik takibi ve doğum çok ciddi tecrübe ve özveri gerektirmektedir. Hastalar özellikle doktorun sürekli ulaşılabilir olmasına çok önem vermekte ve gebelik takibi ve doğum için bu kriteri göz önünde bulundurarak doktor seçimi yapmalıdırlar. Bu nedenle Ankara kadın doğum uzmanı tavsiye, Ankara jinekolog tavsiye gibi soruların en iyi yanıtı yine başka hastaların referansı olacaktır.

Jinekolog Doktor Muayenesi Nasıl Yapılır?

Doktor muayenesi için en uygun zaman adetin hemen bitimidir.  Vajinal enfeksiyon, rahim ağzı yarası veya yumurtalık kisti rahatsızlığı olan hastalarda muayenenin adat bitiminde yapılması daha doğrudur. Rahim ağzı kanseri tespiti için yapılan smear testinin yapılabilmesi için de gene hastanın adet döneminin bitmiş olması gerekmektedir. Ancak hormonal bozukluk, polikistik over hastalığı ya da kısırlık (infertilite) gibi bazı özel durumlarda muayenenin adet döneminin 2. Ya da 3. Günüde yapılması gerekmektedir. Gerekli görülmesi durumunda yine hormon seviyelerine de adetin 2. Veya 3. Günü bakılabilmektedir. Doktor muayenesi, jinekolojik masada litotomi pozisyonunda yapılır. İlk olarak spekulum denilen alet ile vajen ve rahim ağzı incelemesi yapılır. Ardından eğer son 1 yıl içinde hiç smear testi yapılmadıysa smear testi alınır. Gerekli görülmesi durumunda ise vajen kültürü ya da HPV testi de yapılabilir. Muayene sırasında hasta kendini rahat bırakır ve kasmazsa şayet muayene son derece kolay ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilir. Kadın doğum uzmanının nazik yaklaşımı hastanın jinekolojik muayene esnasında ağrı hissedip hissetmemesinde çok önemli bir faktördür. Ultrason ile jinekolojik muayene hastanın vajinal muayenesinin ardından yapılır. Ultrason bir kadın doğum uzmanının olmazsa olmaz muayene aracıdır çünkü ultrason ile rahimde myom, polip, yumurtalık kisti vb. lezyonların tespitini yapmak mümkündür. Hastanın bakire olması durumunda ise spekulum muayenesi ve vajinal ultrason yapılmaz. Bu durumda sadece abdominal ultrason ile karından ultrason yapılarak rahim ve yumurtalık incelenir. Rahim ve yumurtalıkların abdominal ultrason ile net görüntülenebilmesi için hastanın idrara sıkışık olması gerekmektedir. Vajinal enfeksiyon şikâyeti olan bakire hastalarda ise vajinal kültür alınarak enfeksiyonun nedeni araştırılır. Vajinal kültür alımı kızlık zarına herhangi bir zarar vermemektedir.

Kadın Kadın Doğum Doktorları Daha mı Çok Tercih Ediliyor?

Çoğu kadına göre kadın hastalıkları ve doğum mahrem bir konu olduğundan bizim toplumumuzda bayan kadın doğum doktorları genellikle daha çok tercih edilir. Bir kadının kadın hastalıkları problemlerini erkek kadın doğum doktoruna anlatmasının daha zor olduğu düşünülür. Ancak cerrahi yetenek ve hasta yaklaşımının cinsiyet ile hiçbir ilgilisi yoktur.

Jinekolog Ankara Muayene Ücreti Nedir?

Jinekolog muayene ücretleri en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Ankara jinekolojik muayenehane hizmeti veren diğer kuruluşlar ile özel hastaneler karşılaştırıldığı zaman hastaların özel kadın doğum muayenehanelerinde kendilerini daha konforlu ve rahat hissettiği gözlemlenmiştir. Jinekolog muayene ücretleri şehirden şehre, hastaneden hastaneye ve hekimden hekime değişiklik gösterebilmektedir.

Ankara Kadın Doğum Tavsiyelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Hasta doktorunun yanında kendini rahat hissederek doktoruna güven duymalıdır. Bu yüzden de Ankara’daki jinekolog araştırmalarında en önemli kriterlerinden biri hastanın kadın doğum uzmanı ile anlaşabilmesidir. Her kadın doğum uzmanın hitap ettiği, tavsiye edildiği ve sevildiği farklı bir hasta kitlesi vardır. Ayrıca hastanın doktorundan beklentisi de değişiklik gösterebilir. Bu nedenle Ankara kadın doğum uzmanı tavsiyesinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar hastanın kendini tanıması, beklentilerini bilmesi ve bu beklentileri hekimine doğru bir şekilde aktarabilmesidir.

Jinekolog muayene fiyatları hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.