Labioplasti

Labioplasti Ankara

Labioplasti Ankara, vajinadanın iç ve dış dudaklarına uygulanan estetik işlemdir. Geçmişte oldukça az bilinen labioplasti ameliyatı, günümüzde kadınların en çok tercih ettiği genital estetik uygulamalarından biridir. Yaşın ilerlemesi ve doğum gibi nedenlerle iç dudakların deforme olması sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Bu durum, birçok kadında özgüven eksikliği ve cinsellikten soğumaya yol açabilir. Ayrıca sarkmanın dar kıyafetlerden belli olması da kişide rahatsızlık hissi oluşturabilir. Günlük yaşamında ve cinsellik sırasında kendini rahatsız hisseden kadınlar, labioplasti ile kolay ve acısız bir şekilde sarkmadan kurtulabilirler. İç dudak estetiği olarak bilinen labioplasti hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabileceğiniz yazımız labioplastinin

İç dudak estetiği olarak bilinen labioplastiyi detaylı şekilde ele aldığımız yazımız, bu konudaki tüm sorulara yanıt niteliğinde olacaktır. Bunun dışında Ankara’da labioplasti ameliyatı fiyatlarını öğrenmek ve Op. Dr. Kübra Zengin Altıntaş’ın deneyimiyle kısa sürede sarkmalardan kurtulmak için dilediğiniz zaman kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, genel olarak iç dudaklara uygulanan bir estetik ameliyattır. Labia minor yani iç dudaklar, zamanla sarkarak labia major (dış dudak) üzerine taşabilir. İç dudakların dış dudaklardan büyük olması, doğuştan da olabilir. Vajinanın normal görünümü; dış dudakların iç dudakları kapatacağı şekildedir. İç dudakların dış dudaklardan büyük olması durumunda cerrahi işlem uygulanır ve vajina ideal görünüme getirilir. Bu işleme labioplasti denmektedir.

Labioplasti Ankara Neden Yapılır?

Labioplasti, genel olarak estetik amacıyla yapılan bir işlemdir. Ameliyatta öncelik, iç dudakların dış dudakları kapatmasından kaynaklanan kusurlu görünümü düzeltmektir. Basit gibi görünse de bu görünüm, bazı kadınlar için cinsel ilişkiden kaçınma sebebi olabilir. Sarkmanın kıyafetlerden belli olacak dereceye gelmesi; sorunun günlük yaşama da taşınmasına neden olabilir. Labioplasti, basit ve acısız bir şekilde kusurlu görünümü düzelterek özgüveni yükseltir.

Bunun dışında labioplasti ameliyatı, tıbbi zorunluluklar nedeniyle de yapılabilir. Kişinin sağlığını olumsuz etkileyen ve labioplasti gerektiren durumlar:

 • İç dudakların hipertrofisi (aşırı büyümesi) nedeniyle tekrarlayan vajinal ve  üriner enfeksiyonlar
 • Sarkmanın acılı cinsel birleşmeye (disparoni) neden olması
 • İç dudak şeklinden ve büyüklüğünden dolayı hareketlerin kısıtlanması labioplasti ameliyatını gerektiren tıbbi zorunluluklardır.

Kimler Labioplasti Ameliyatı Olabilir?

Labioplasti, estetik kaygılar ya da tıbbi zorunluluklar nedeniyle yapılabilir. 18 yaşını doldurmuş her kadına evli ya da bekâr, doğum yapmış ya da yapmamış olması fark etmeksizin labioplasti estetiği yapılabilir. Ameliyattan önce, uzman jinekologlar gerekli muayene ve değerlendirmeleri yapar. Kişinin, cerrahi işlemi engelleyen herhangi bir sağlık sorunu yoksa ameliyat edilebilir.

Labioplasti ameliyatı yalnızca uzman jinekoloji uzmanlar tarafından kliniklerde ya da hastane ortamında gerçekleştirilir. Op. Dr. Kübra Zengin Altıntaş, Ankara’da labioplasti ameliyatı olmak isteyen farklı yaş grubunda hastaların hijyenik bir ortamda acısız bir şekilde bu süreci tamamlamasına yardımcı olmaktadır.

Labioplasti Ankara Sonrasında Dikiş İzi Kalır Mı?

Uzman bir jinekolog tarafından yapılan labioplasti işlemi sonrasında dikiş izi kalmaz ve ameliyat olduğu anlaşılmaz. Labioplasti ameliyatı steril koşullarda yapıldığı sürece enfeksiyon riski oldukça azdır.

Labioplasti ameliyatı sonrasında:

 • Kanama görülmez. Dikiş hattında az bir sızıntı görülebilir. Bu nedenle kişiye ameliyat sonrasında 3 – 4 gün ped kullanması önerilir.
 • Vulvada ödem nedeniyle şişlik ya da kızarıklık görülebilir. Şişlik fazla olursa soğuk kompress ile hassas bölge rahatlatılabilir.
 • Bölgedeki dikişler kısa bir süre içinde erir ve kaybolur.
 • Kişi işe dönebilir ve ameliyatlı bölge 30 gün içerisinde tamamen iyileşir.

Bölgenin hızlı bir şekilde tamamen iyileşebilmesi için;

 • Hastaya antibiyotik ve ağrı kesici verilir.
 • Yaklaşık bir ay boyunca yoga, spor, at binme ve egzersiz gibi ameliyatlı bölgeyi zorlayan aktivitelerden kaçınılması tavsiye edilir.
 • Enfeksiyon riski olmaması için genital bölge temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır.
 • Havuz, hamam gibi umumi kullanım alanlarından kaçınmak ve ayakta duş almak gerekir.
 • Hastanın bir aylık cinsel ilişki yasağına uyması beklenir.
 • Epilasyon ve ağda gibi uygulamalar iyileşme gerçekleşene kadar ertelenmelidir.

Labioplasti Sonrasında Yeniden Sarkma Olur Mu?

Ameliyattan sonra yeniden sarkma oluşması oldukça düşük bir ihtimaldir.

Labioplasti Kızlık Zarına Zarar Verir Mi?

Labioplasti, cinsel olarak aktif olmayan kadınlara da uygulanabilir. İç dudaklara uygulanan işlem kızlık zarına zarar vermez. Labioplasti alanındaki uzmanlığıyla fark yaratan Op. Dr. Kübra Zengin Altıntaş’ın kliniğinde steril ve güvenilir bir şekilde bu süreci tamamlayabilirsiniz.