Rahim Filmi

Rahim Filmi (HSG) Ankara 

Günümüzde çeşitli şikayetler için çekilebilen bir film olan histerosalpingografi, kadın hastalıklarının teşhisinde uygulanan ideal bir yöntemdir. Kadın doğum uzmanı tarafından istenilen histerosalpingografi, rahim filmi olarak da bilinmektedir. Ankara’da kadın doğum uzmanı olarak görev yapmakta olan Op. Dr. Kübra Zengin Altıntaş tarafından kaleme alınan bu yazıda; rahim filmi nedir, neden ve nasıl çekilir, rahim filmi ile hangi sorunları saptamak mümkündür gibi pek çok sorunuzun cevabını bulabileceksiniz.

Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Histerosalpingografi yani rahim filmi, tüplerin ve rahim içinin kontrast madde enjekte edilerek radyografik yöntemlerle incelenmesi esasına dayanan tanı yöntemlerinden biridir. Erken tanı yöntemi olarak da değerlendirilebilen rahim filmi ile kısırlık, kanser, kapalı kanal gibi sorunlarının kaynağını tespit etmek mümkündür.

Rahim Filmi Neden Çekilir?

  • Ağrılı ve uzun süren adet döngülerinin sebebini bulmak için
  • Düşük yâda kürtajdan sonra “rahîm içinde yapışıklıkların” olup olmadığını anlamak için
  • Tekrarlayan düşüklerin sebebini araştırmak için
  • Tüplerin ameliyatla alınması yâda kapatılması sonrasında kontrol amaçlı
  • Gebe kalınmasına engel olabilecek durumları saptamak için
  • Tıkanmış tüplerin tespiti ve yeniden açılması için
  • Aşılama ve tüp bebek tedavisinden önce rahmi genel olarak değerlendirmek için
  • Rahîm içi yapışıklık yâda anomaliler sebebiyle ameliyat edilen hastaların ameliyat sonrasındaki kontrolleri için rahîm filmi çekilir.

HSG (İlaçlı Rahim Filmi) Nasıl Çekilir?

Röntgen teknisyeni ve kadın doğum uzmanı eşliğinde röntgen odasında bulunan röntgen masasında çekilen HSG yani rahim filmi lokal ya da genel anesteziye gerek duyulmadan çekilebilmektedir. Çünkü hasta neredeyse hiç ağrı ya da rahatsızlık hissetmez. Hastanın jinekolojik muayene pozisyonuna benzer bir pozisyon almasının ardından rahim filmi kısa bir süre içinde çekilebilmektedir.

Spekulum yani muayene aletinin rahme yerleştirilmesinin ardından rahim ağzı antiseptik solüsyon ile temizlenir. Radyoopak sıvı yani film için gerekli olan ilaç kanül aracılığı ile rahim içine uygulanır. Rahim içine ve tüplere gitmesi beklenen sıvı yayılırken karın bölgesinde röntgen çekilir. HSG filmi yaklaşık 10 dakikada çekilir ve işlemi çekilecek olan karın filmi takip eder.