Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus; vajina girişindeki kasların kasılması nedeniyle cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı hissedilmesi ve cinsel ilişkiye girmenin imkânsız hâle gelmesidir. Bu durum, doğrudan cinsel istekle alakalı değildir. Vajinismus durumunda kadın, cinsel ilişkiyi istese bile kasılmaları engelleyemez. Çiftler arasında kopukluğa ve tartışmalara neden olan bu sorun birçok kadının başına gelebilmektedir. Ortalama olarak her yüz kadının ikisinde görülebilen vajinismus, kadınların en sık yaşadığı cinsel problemlerin başında gelir. Doğu ve Uzak Doğu toplumlarında Batı’ya göre daha sık karşılaşılan vajinismusun gelişmesinde toplumsal yaşam, inançlar, kişinin bireysel öyküsü ve bazı fiziksel rahatsızlıklar etkili olabilmektedir. Fiziksel sorunlardan kaynaklandığı durumlar olsa da, vajinismus %90 oranında psikolojik temelli bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tedavi sürecinde uzman doktorların yönlendirmeleri çok önemlidir. Ankara vajinismus tedavisinde en çok tercih edilen isimlerden biri olan Op. Dr. Kübra Zengin Altıntaş, kliniğinde vajinismus tedavisi Ankara ile ilgili kapsamlı muayene hizmetlerini vermektedir.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus, genellikle psikolojik nedenlerden kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın temelinde hangi psikolojik nedenin yattığı tam olarak belirlenemeyebilir. Çünkü hastalık, birçok psikolojik etmenin birleşiminden meydana gelebilir. Vajinismusa neden olan genel sebepler:

  • Kızlık zarı, namus kavramı ve ilk gece ile ilgili efsaneler nedeniyle çevrenin kadında yarattığı baskı ve korku
  • Kadının ilk ilişki sırasında ağrı hissetmekten korkması
  • İlk birleşmede yaşanan şiddetli ağrı ya da kanama
  • Kişinin geçmişinde taciz ya da istismar öyküsü olması

Kişinin kendini yetersiz ve başarısız hissetmesinden kaynaklanan korkular. Özellikle dış görünüşünden memnun olmayan kadınlarda yetersizlik hissi daha fazla olabilir. Bu stres ve baskı vajinismusu tetikleyebilir.

Bunun yanında düşük bir ihtimal olmakla birlikte kadının cinsel ilişki esnasında ağrı hissetmesine neden olan bazı fiziksel anomaliler de kişinin cinsel ilişki ve ağrıyı bir tutmasına; dolayısıyla vajinismusa neden olabilir.

Vajinismusun Tedavisi Ankara Var mıdır?

Vajinismus, doğru tanı ve tedavi süreciyle %100 tedavi edilebilir. Kadınlar, genellikle ilişkiye girecekleri ana kadar hissettikleri korku ve baskının farkına varmazlar. Kasılmalar, yalnızca vajina girişindeki kaslarda olabileceği gibi bacakların ya da tüm vücudun kitlenmesi şeklinde de gerçekleşebilir. Daha önce cinsel deneyimi olmuş kadınlar da yaşadıkları olumsuz deneyimler veya ağrılı cinsel ilişki deneyimi nedeniyle vajinismus ile karşı karşıya kalabilirler. Her iki durumda da, vajinismus tedavi edilebilir ve kişi sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olabilir. Vajinismus tedavi edilmediği durumlarda ise, eşlerin arasında iletişim kopukluğuna ve tartışmalara yol açabilir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus tedavisi Ankara, farklı disiplinler iş birliği yapar ve sorunu oluşturan nedenlerin anlaşılması hedeflenir. Hasta, öncelikle kapsamlı jinekolojik muayeneye girer. Vajinismusa neden olan herhangi bir fiziksel sorun olmadığından emin olunduğunda ise psikolog ve psikiyatrların yönlendirmeleriyle tedavi süreci başlar. Ankara vajinismus tedavisinde en güvenilir isimlerden olan Op. Dr. Kübra Zengin Altıntaş, vajinismus tanı sürecinde deneyimi ile yanınızdadır. Vajinismus tanı ve tedavisi için kliniğimizi tercih eden birçok kadın gibi siz de sorularınız için bizimle iletişime geçebilir ve birçok kadının yaşadığı bu sorunu, doğru tedavi süreciyle aşabilirsiniz.