Vajinoplasti

Vajinoplasti Ankara

Doğum, kürtaj, sık cinsel ilişki gibi nedenlerle vajina zamanla genişleyebilir. Kadın vücudundaki en esnek bölgelerden biri olan vajina; kadın genital organının “döl yatağı” olarak da bilinen iç kısmıdır. Tıpta vajinoplasti olarak adlandırdığımız cerrahi işlemle, vajinadaki genişleme engellenebilir. Genital estetik ameliyatlar arasında saydığımız vajina daraltma ameliyatı sayesinde vajina sıkılaştırılıp toparlanır.

Vajina daraltma ameliyatı, genellikle enfeksiyon ya da ödem dışında büyük riskleri olmayan, kolayca uygulanabilen bir ameliyattır. Uzman bir hekim tarafından uygulandığı sürece operasyon başarıyla tamamlanır ve yeniden uygulamaya gerek kalmaz. Ankara’da vajina daraltma ameliyatlarında en güvenilir isimlerinden biri olan Op. Dr. Kübra Zengin Altıntaş, bu yazımızla vajina daraltma hakkında merak edilenlere yanıt vermeye çalışacaktır.

Vajinoplasti Ankara Nedir?

Vajina daraltma ameliyatı, zamanla sarkan vajinanın sıkılaştırılıp gençleşmesi için yapılır. Günümüzde acısız bir şekilde yapılabilen vajina daraltma ameliyatından sonra hasta, kısa sürede günlük yaşamına dönebilir. Vajina daraltma ameliyatı “vajinal rekonstruksiyon” olarak da bilinmektedir. Labioplasti ve kızlık zarı dikimi işlemleri ile birlikte yapılabilen vajina daraltma ameliyatları, cinsellikten alınan hazzın artmasına da yardımcı olur. Kadın ya da erkek tarafından fark edilebilen genişleme ve deformasyon, zamanla cinsel isteksizliğe neden olabilir ve ilişkide sorunlara yol açabilir. Vajinal daralma ameliyatı, bu olumsuz senaryoyu tersine çevirerek ilişkideki mutluluk ve tatmini artırır.

Vajinada Genişleme Neden Olur?

Vajinada genişleme, her kadında görülebilen bir durumdur. Sık cinsel ilişkiye girmek, doğum ve kürtaj vajinada genişleme olasılığını artırır. Bazı kadınlar, genetik olarak vajinal genişleme durumuna daha yatkındır. Özellikle Doğu bölgelerinde yaşayan kadınlarda cildin daha esnek yapıda olması vajinada genişleme riskini de artırabilir. Vajinada genişlemeye;

  • Doğum (Özellikle doğum sayısı çoğaldıkça vajinadaki genişleme artar.)
  • Sık cinsel ilişki
  • Kürtaj ve -nadir de olsa-  jinekolojik tedavi süreçleri
  • Hamilelik neden olabilir.

Bazı kadınlarda cildin daha esnek olmasının vajinada genişleme riskini artırdığından söz etmiştik. Nadir durumlarda sadece hamilelik de vajina genişlemesine neden olur. Özellikle çocuğun anne karnındayken normalden ağır olduğu durumlarda ya da ikiz çocuklara hamilelikte vajinada genişleme riski artabilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı, hastanın durumuna göre genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat sırasında vajina içindeki deri çıkarılır ve içerideki dokular sıkıştırılır. Bu işlem yaklaşık 45 dk – 1 saat sürer. Hastanın ihtiyacı olduğu takdirde vajinoplasti, kızlık zarı dikimi ya da labioplasti (iç dudak estetiği) uygulamalarıyla aynı anda yapılabilir. Vajinoplastiden sonra herhangi bir iz kalmaz hatta hastanın ameliyat olduğu belli bile olmaz.

Vajinoplasti Ankara Her Kadına Yapılabilir Mi?

Aktif cinsel hayatı olan, erişkin her kadına vajinoplasti yani vajina daraltma ameliyatı yapılabilir. Tabii ameliyat öncesinde yapılan jinekolojik muayenenin de bu noktada dikkate alınması gerekir. Alerjiler, cerrahi işleme engel olan durumlar ya da anormallikler rastlanan hasta öyküleri, vajina daraltma işleminin yapılmasını engelleyebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatından Sonra Doğum Yapılabilir Mi?

Vajina daraltma ameliyatından sonra kişi yeniden doğum yapabilir. Vajinada yeniden genişleme riskini ortadan kaldırmak için ameliyattan sonra sezaryen doğum tavsiye edilir. Fakat bu, sadece yeniden genişleme ihtimalini ortadan kaldırmak içindir. Bunun dışında hastanın normal doğumla çocuk sahibi olmasında da hiçbir mahsur yoktur. Eğer kişi normal doğumla çocuk sahibi olmak istiyorsa, Kegel egzersizleriyle vajinal kasları güçlendirebilir. Böylece normal doğumdaki genişleme riski azalmış olacaktır.

Vajinoplastiden sonra:

  • Kişi birkaç saat içerisinde uygun ilaçlar yazılarak taburcu edilir.
  • Günlük hayatı engelleyen bir uygulama değildir. Kişi ameliyattan 1 gün sonra işine ve günlük yaşantısına dönebilir.
  • Ameliyatta kullanılan estetik dikişler ortalama 1 ay içerisinde tamamen ortadan kaybolur.
  • Birkaç gün boyunca ara kanamalar görülebilir. Bu nedenle kişinin ameliyattan sonraki bir hafta boyunca ped kullanması önerilir.
  • Hijyene dikkat etmek ve genital bölge temizliğini önden arkaya yapmak gerekir. Enfeksiyon riskini en aza indirmek için hastaya uygun antibiyotikler reçete edilir.
  • Ameliyatlı bölgenin tamamen iyileşmesi yaklaşık 45 gün sürer. Bu nedenle ameliyattan sonraki 1 – 1,5 aylık süreçte cinsel perhiz uygulanmalıdır.

Vajinoplasti Ankara Orgazmı Etkiler Mi?

Vajinadaki genişleme, sadece içeride yaşanan bir deformasyondur. Dolayısıyla dışarıdan bakıldığında estetik olarak herhangi bir soruna yol açmaz. Fakat eşler, genişleme nedeniyle cinsel ilişki sırasında daha az zevk alabilir. Vajinanın daraltılması, hem kadının hem de erkeğin cinsellikten aldığı zevki artırır.

Vajinoplasti, Ankara’daki kliniğimizde en steril koşullarda, Op. Dr. Kübra Zengin Altıntaş’ın estetik ameliyatlardaki uzmanlığıyla gerçekleştirilen bir uygulamadır. Siz de cinsel hayatınızı etkileyen estetik sorunlardan şikayetçiyseniz, hemen bizi arayabilir; vajina daraltma fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.